Przy uprawianiu dyscyplin sportowych należy zdać sobie sprawę, że jakość produktów w naszej diecie, szczególnie mięsa, ma wpływ na osiągane przez nas wyniki. Sportowcy chętnie wybierają chude mięso ze względu na dużą zawartość białka, niską zawartość tłuszczu oraz wartość odżywczą. Idealnie w ten opis wpisuje się wieprzowina. Czerwone mięso jest najlepsze, kiedy chcemy zbudować masę mięśniową. Podczas wyboru kawałka mięsa należy pamiętać, aby jednak wybierać te z lekką zawartością widocznego tłuszczu, gdyż jest on bogaty w wiele witamin. Potas, wapń,magnez, witamina D – tych witamin wieprzowina ma więcej niż pozostałe gatunki mięsa. A odpowiedni poziom potasu chroni nas przed skurczami,zdenerwowaniem i odczuwaniem nadmiernego zmęczenia. Wapń natomiast odpowiada za zdrowe zęby,stawy i kości. Magnez ma działanie zapobiegające drganiom mięśni oraz wzmacniające je. Witamina D wspiera układ nerwowy i krwionośny. W wieprzowinie znajdziemy naturalną keratynę,czyli miłość kulturystów.
Wieprzowina to rodzaj czerwonego mięsa z dość wysoką zawartością tłuszczu. Jednak jego ilość jest zależna od części ciała zwierzęcia. Do najchudszych części należy schab, szynka,łopatka i karkówka. Niewskazane dla ciężarnych są tłuste części takie jak:golonka, boczek i żeberka. Należy pamiętać, iż mięso wieprzowe jest bardzo dobrym źródłem witaminy B1, przewyższając w tym nawet dziesięciokrotnie inne mięsa. Jest również bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka, niezbędnego do regeneracji organizmu. Ważny wpływ na naszą skórę ma witamina E, która również występuje w wieprzowinie. Jest bogata w żelazo,tak jak każde mięso z dużą zawartością czerwonych włókien, jednak nasz organizm wchłania go lepiej z tkanek zwierzęcych niż z roślinnych. W wieprzowinie występują również witaminy z grupy B, cynk, potas i fosfor. Wieprzowina jest szczególnie wskazana podczas ciąży, gdyż oprócz protein zawiera również cholinę. Przede wszystkim bierze udział w rozwoju mózgu i układu nerwowego u płodu oraz zapobiega jego defektom, a w późniejszymżyciu odpowiada za jego prawidłową pracę. Cholina również redukuje ryzyko powstania wad wrodzonych i zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka cukrzycy typu II i nadciśnienia
Jest to kompleksowy system, uznany przez Ministra Rozwoju i Wsi za krajowy system jakości żywności. Został on opracowany w 2009 roku przez organizacje reprezentujące polskich rolników i przetwórców mięsa. Celem PQS jest produkcja chudego, niskotłuszczowego mięsa wieprzowego, o powtarzalnej wysokiej jakości, weryfikowanej podczas regularnych, wieloetapowych kontroli. Wśród najważniejszych założeń PQS znajdują się:
-wieloetapowe kontrole jakości,
-dokładnie określone kanony hodowli i produkcji,
-całkowita pewność źródła pochodzenia produktu,
-poszanowanie środowiska naturalnego oraz dobrostanu zwierząt i roślin,
Logo systemu PQS to charakterystyczna błękitna wstęga. Posługiwać się nim mogą producenci prosiąt i żywca wieprzowego oraz zakłady mięsne, jeśli wszystkie parametry wykazujące jakość wieprzowiny zawierają się w określonych przedziałach i nie przekraczają wartości progowych. Konsumenci, którzy wybierają produkty nim opatrzone zyskują pewność, że dokonują zakupu mięsa pochodzącego od sprawdzonych dostawców, którzy stosują normy PQS na wszystkich etapach produkcji – „od pola do stołu”.
System gwarantowanej Jakości Żywności QAFP (Quality Assurannce for Food Products) jest to program stworzony przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, który obejmuje mięso wieprzowe, drobiowe, wołowe oraz wyroby wędliniarskie powstałe z mięsa wieprzowo – wołowego. System powstał po to, aby konsumenci mogli mieć pewność, że wybierając certyfikowane mięso i jego przetwory, dostają produkty wyjątkowe jakościowo, kontrolowane na wszystkich etapach ich produkcji. Każdy z segmentów musi spełniać oczekiwania jakościowe związane z bezpieczeństwem zdrowotnym konsumentów i wysoką jakością kulinarną mięsa. Założenia systemu zostały opracowane przez naukowców z największych polskich ośrodków akademickich, we współpracy z ekspertami z branży mięsnej. Od początku istnienia system uzyskał uznanie i wsparcie organizacji konsumenckich funkcjonujących na rodzimym rynku. QAFP jest systemem otwartym, mogą przystąpić do niego hodowcy, producenci oraz dystrybutorzy, którzy dobrowolnie zdecydują się na przestrzeganie norm systemu. Jednak certyfikatu QAFP nie dostaje się za darmo, ale także nie da się go kupić. Producenci, którzy chcą swoje produkty oznaczać logo QAFP są bardzo dokładnie prześwietlani. Wymaganiami są objęte wszystkie etapy produkcji – od warunków hodowli, sposobu żywienia zwierząt(pasze muszą pochodzić z udokumentowanych źródeł), rozbioru, przetwórstwa, transportu(odbywać się musi w specjalistycznych przyczepach tak, aby maksymalnie wyeliminować stres zwierząt), konfekcjonowania i pakowania, skończywszy na magazynowaniu i sprzedaży.
USA jest największym odbiorcą polskiej wieprzowiny - w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. Amerykanie kupili w Polsce mięso warte 275,2 mln złotych.Jest to ponad dwa razy więcej niż wartość osiągnięta przez drugi w zestawieniu kraj, czyli Włochy.
W Europie od dawna istnieje zjawisko zwane food tourism, czyli turystyka kulinarna. Także w naszym kraju coraz silniejszy staje się trend podróży kulinarnych. Polacy coraz częściej zaczynają zwiedzać swój kraj po to, by zasmakować regionalnych potraw. Doceniają fakt, że dania regionalne są proste, ale jednocześnie efektowne. Są nam bliskie i równocześnie egzotyczne. Były one ulepszane przez pokolenia polskich gospodyń, które często borykając się ze skromnym budżetem, chcąc jak najlepiej wykarmić swoich domowników, wykazywały się w kuchni ogromną kreatywnością. Z kilku prostych i tanich składników przygotowywały przepyszne, sycące i odżywcze potrawy. Często były to dania przygotowane na bazie mięsa wieprzowego, np. podlaski pokuczaj, czy śląskie jaskółcze gniazda.
Dziesięciomiesięczne niemowlę może już dostać do jedzenia wieprzowinę, najlepiej jednak by był to schab, polędwica, czy szynka. Składniki znajdujące się w mięsie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dziecka to:
- białko, które stanowi budulec wszystkich tkanek organizmu
- witamina B12 - niezbędna w procesach energetycznych
- żelazo - lepiej przyswajalne niż z produktów roślinnych
- cynk - niezbędny do rozwoju nowych tkanek
W Polsce coraz bardziej popularna staje się pulled pork, czyli wieprzowina czesana, inaczej szarpana. W smaku jest delikatna, krucha i soczysta.
Sekretem jej przyrządzenia jest długa, powolna obróbka termiczna w niskiej temperaturze.
Aby przygotować pyszną, soczystą wieprzowinę szarpaną potrzebujesz:
- 2 kg łopatki z polskiej wieprzowiny
- 2 duże cebule
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 1 łyżeczka papryki słodkiej
- 1/2 łyżeczki chilli
- 3 łyżeczki cukru trzcinowego
Obrana i pokrojoną w talarki cebulę ułożyć w naczyniu żaroodpornym, wlać ocet.
Mięso pokroić w plastry. Mieszanką przypraw natrzeć mięso, ułożyć na cebuli. Naczynie przykryć i wstawić na 9 godzin do piekarnika rozgrzanego do 90 stopni.
Upieczoną wieprzowinę położyć na desce, poszarpać widelcem.
Szarpana wieprzowina świetnie smakuje w kanapce z pełnoziarnistego pieczywa z musztardą i ogórkiem kiszonym.